Fotošopa māksla

Fotogrāfiem svarīga programma, ko tie pielieto ikdienā ir ASV uzņēmuma Adobe Systems izstrādātā programma Adobe Photoshop. Tās izlaišana ir 1990.gada 19.februārī, un līdz mūsdienām jau ir izveidotas vēl 13 šādas līdzīgas versijas ar atjauninājumiem. Šī programma ir plaši populāra visā pasaulē, tāpēc ir izveidota jau 27 valodās.

Šobrīd ir pieejamas divas lietojumprogrammas versijas:
1. Adobe Photoshop, kas rediģē fotoattēlus to ierastajā formātā.
2. Adobe Photoshop Extended, kas rediģē 3D attēlus un kustīgus attēlus.

Fotošopa mērķis ir uzlabot bildes kvalitāti, padarīt defektus nemanāmus, kā arī veidot pavisam jaunu bildi, apvienojot divas vai vairāk fotogrāfijas. Nav noslēpums, ka daudzi fotogrāfi izmanto šo programmu kaut minimāli, lai uzliktu nedaudz lielāku spilgtumu bildei. Amatieri ne vienmēr izmanto šo programmu, jo tai ir tik daudz funkcijas, ka var diezgan ātri apjukt visā programmā. Taču, ja iemācās veiksmīgi izmantot visas funkcijas, var izveidot patiešām labu un skatāmu iznākumu. Jaunās funkcijas var lieliski apgūt internetā ievietoto attēlu apmācībās, vai skatoties videoklipus. Rīku skaits svārstās līdz vairākiem simtiem, un, kā atzīst Fotošopa lietotāji, pat pēc vairākiem gadiem, viņi arvien vēl nav iepazinuši visas sniegtās iespējas. Fotošops ir lietojams gan datoros, planšetēs, gan arī jaunajos viedtālruņos.

Nedaudz par fotošopa dizaina funkcijām:

  • Crop ir viena no standarta funkcijām, kas ir iekļauta jebkurā rediģēšanas programmā. Tā apgriež un pietuvina attēlu. Ar crop var nogriezt kādu objektu vai personu, kas ir iekļuvis bildes kādā malā. Apgraizot attēlu, to var arī pagriezt vairāk uz jebkuru debespusi, vai slīpi pa diagonāli.
  • Face-Aware Liquify ir sejas izmaiņas. Šī funkcija ir tikai jaunākajās versijās. Tā ļauj izmainīt acu šaurumu, platumu, augstumu; deguna platumu un augstumu; mutes kaktiņu pacelšana vai nolaišana, augšlūpu un virslūpu palielināšana vai pretēji; sejas formas izmaiņas, paceļot, nolaižot pieres daļu, sašaurinot vai paplašinot vaigus un zoda daļu. Ar sejas formas izmaiņu cilvēku var iegūt pavisam citā skatā.
  • Glyphs ir grafiski burti, cipari, līnijas, ko var ievietot fotogrāfijā. Tie var būt afišu veidošanai, diplomiem skolās un citām vajadzībām.
  • Puppet Warp veic nelielas korekcijas, padarot taisnākas līnijas vai pagriežot uz konkrēto vajadzīgo pusi. Šāda pagriešana neizbojā pašu fonu, tas automātiski saplūst, ja tiek nedaudz vairāk apvilkts objekts. Taisnai bildei var izveidot nedaudz panorāmas skata griezumu vai pretēji, šķību objektu var iztaisnot.
  • Refine Edge bildēm precizē malas, apvienojot vairākas fotogrāfijas. Tas rada saplūšanas efektu. Piemērots ir aizmugurējā fona maiņās, kad vajag pielīdzināt cilvēka matus, vai pūkainiem dzīvniekiem apmatojumu. Vietu, kuru vajag izlabot, var pievilkt un ar lielu rūpību iezīmēt līdz sīkākai precizitātei. Šī funkcija darbojas jau no pašas pirmās versijas, un ir plaši izmantojama žurnālistikā – attēlu savienošanā ar tekstu.
  • Masks var lieliski izmantot veidojot kolāžas. Savienojot divas bildes, to krustošanas vietu var padarīt gandrīz nepamanāmu. Bilžu savienošanās vietu var uztaisīt caurredzamu, sapludinot ar apkārtējo fonu abās bildēs. Tieši kāzu fotogrāfiem patīk izmantot šo kolāžas veidošanas mākslu, lai vienā bildē iekļautu vairākus svarīgus momentus.
  • Content-Aware Fill rīks izdzēš bildē nevajadzīgos objektus, fonu atstājos sapludinātu ar apkārtni. Rīks gan izgriež, gan aizpilda izdzisušos laukumus. Piemēram, ja skaisto dabas skatu traucē kāds miets, to var apvilkt un izgriezt no bildes, neatstājot nekādas pēdas. Protams, vislabāk šo funkciju izmantot, ja neiederīgi ir mazi, šauri objekti, tad tos vieglāk var “aizkrāsot”.